Każdy dom lub mieszkanie musi mieć pełen system grzewczy. W trakcie sezonu jesiennego i zimowego trudno wyobrazić sobie miejsce zamieszkania bez odpowiedniego sprzętu i osprzętu, które zapewnią nam ciepło w mroźne dni. Z kolei sezon letni potrafi zaskoczyć upałami i skwarem – wtedy warto pamiętać o odpowiedniej wentylacji. W tym artykule przedstawiamy działanie systemów grzewczych, wentylacji i przyglądamy się konkretnym urządzeniom.

Systemy grzewcze

Możemy zdecydować się na instalacje różnych systemów grzewczych. Najpopularniejsze są systemy grzewcze na prąd lub na gaz. Każdy z nich działa w nieco inny sposób.  Ogrzewanie gazowe może działać na dwa sposoby: kiedy podłączymy się do sieci gazowej (najczęstsze rozwiązanie w miastach) czy też poprzez podłączenie specjalnej butli wypełnionej gazem (często stosowane w wolnostojących domach na wsi, gdzie nie możemy podłączyć się do sieci gazowej). Aby ogrzewanie gazowe działało, musimy mieć także kocioł gazowy. To główne elementy potrzebne do zbudowania gazowego ogrzewania centralnego.

Z kolei ogrzewanie na prąd wymaga podłączenia do sieci elektrycznej. Bywa droższe niż ogrzewanie gazowe, jednak jest niezwykle wygodne. W jego skład wchodzą różne części i systemy: możemy bowiem zastosować dodatkowe ogrzewanie podłogi, które będzie bardzo przyjemne w sezonie zimowym. Możemy zdecydować się na różne rodzaje ogrzewania elektrycznego: podłączając kotły elektryczne, piece akumulacyjne czy też pompy ciepła. Eksperci doradzą, jakiego rodzaju ogrzewanie będzie najlepsze dla naszego domu czy mieszkania.

Wentylacja

Trudno wyobrazić sobie sezon letni bez odpowiedniej wentylacji. Jeżeli nie posiadamy klimatyzacji, musimy rozejrzeć się za sprzętami, które pomogą ochłodzić się w trakcie upałów. Najpopularniejszym urządzeniem przeznaczonym do tego celu jest elektryczny wiatrak. Warto wybrać taki z kilkoma rodzajami siły napędy, aby dostosować nawiew do wielkości danego pomieszczenia i stopni temperatury. Oprócz dużych wiatraków, które sprawdzą się jako główny element wentylacji całego pomieszczenia, możemy postawić także na wentylatory biurkowe – mniejsze niż duże wiatraki, przydatne do indywidualnego użytku.

Wybór ogrzewania i wentylacji zależy od Twoich potrzeb, budżetu, wymagań i warunków danego pomieszczenia czy budynku.