Na pierwszy rzut oka opony przemysłowe wyglądają mniej więcej tak samo jak standardowe opony samochodowe – z tym że, co oczywiste, są znacznie większe. Należy jednak mieć świadomość tego, że ogumienie przemysłowe znacząco różni się od osobowego – warto mieć to na uwadze w momencie, gdy kupujemy wyposażenie do swojego pojazdu.

Opony samochodowe przemysłowe a ogumienie do samochodów osobowych – różnice

Przede wszystkim należy pamiętać, że opony przemysłowe należą do grupy ogumienia przeznaczonego do ciężkiej pracy i wymagających warunków. W porównaniu do nich opony samochodowe do popularnych „osobówek” mogą cechować się mniejszą wytrzymałością. Nie oznacza to jednak, że są to produkty zupełnie od siebie różne – w gruncie rzeczy konstrukcyjnie opony przemysłowe i do osobówek wykazują pewne podobieństwa, na przykład pod względem radialnej konstrukcji. Choć należy pamiętać, że sprzedawane są także opony diagonalne.

Różnic jest jednak znacznie więcej. Przede wszystkim opony przemysłowe są znacznie większe i cięższe od modeli osobowych. Wynika to nie tylko z różnic rozmiarowych, ale przede wszystkim z mieszanek użytych podczas produkcji. Są one dobrane tak, by opony przemysłowe mogły bez problemu znieść duże obciążenie i ciężkie warunki, w których są eksploatowane.

Na co zwracać uwagę podczas kupna opon ciężarowych?

Na różnice między oponami samochodowymi a przemysłowymi dość dobrze wskazują też typy ogumienia, jakie mamy do wyboru w jednym i drugim przypadku. Opony samochodowe do aut osobowych w zależności od celu przeznaczenia i właściwości dzieli się na letnie, zimowe, całoroczne, szerokie, wzmacniane, niskoprofilowe i bieżnikowe.

Kupując opony przemysłowe mamy do wyboru – jak zaznaczyliśmy wcześniej – opony diagonalne i radialne. Ogumienie diagonalne doskonale znosi jazdę po wymagającym terenie, bogatym w kamienie, gruzy czy nierówności, ale nie nadaje się do szybkiej i płynnej jazdy. Najlepiej sprawdzi się ono w warunkach terenowych i na placach budowy. Radialne opony przemysłowe są natomiast mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale z pewnością zapewniają bardziej płynne i komfortowe prowadzenie pojazdu.

Opony samochodowe przemysłowe należy dobrać odpowiednio także do rodzaju wykonywanej pracy. Pod tym względem ogumienie można podzielić na przeznaczone do koparek kołowych, koparko-ładowarek, ładowarek teleskopowych, walców i równiarek.

Pojazdy ciężarowe często wykorzystywane są do wymagających prac i przewożenia niebezpiecznych ładunków. Z tego powodu kupno odpowiednich opon przemysłowych jest niezwykle istotne – zależy bowiem od tego nie tylko efektywność pracy, ale również bezpieczeństwo kierowcy i innych osób.