Opony rolnicze. Opony zaprojektowane do pracy w trudnych i zmiennych warunkach i pod dużym obciążeniem. Dobrze dobrane opony rolnicze pozwalają na wydajną pracę ciągników i maszyn oraz zachowanie ekonomicznego spalania.

Podstawowym podziałem opon rolniczych dostępnych na rynku są opony radialne i diagonalne.

opona_radialna_diagonalna_konstrukcja

Opona diagonalna (Bias-Ply / Cross Ply) - Korpus opony diagonalnej wykonany z nici, które rozciągają się po przekątnej od stopki do stopki. Zazwyczaj układane pod kątem 40 do 60 stopni z kolejnymi warstwami ustawionymi pod przeciwnymi kątami, aby utworzyć wzór krzyżowy. Na wierzchu tych warstw nakładany jest bieżnik. Warstwy zwykle składają się z poliestru, włókna szklanego lub stalowych kordów osadzonych w gumie.

Zaletą opon diagonalnych jest większa odporność na uszkodzenia mechaniczne. Wadami natomiast jest sztywność opony, małe dopasowywanie się do podłoża a co za tym idzie większy poślizg opony co z kolei przekłada się na zwiększone zużycie paliwa, mały komfort jazdy,

Opona radialna - ma szereg warstw kordu ułożonych pod kątem 90 stopni w stosunku do kierunku jazdy opony. Te warstwy sznurka zapewniają oponie wzmocnienie, aby mogła wytrzymać wewnętrzne ciśnienie powietrza i masę zewnętrzną pojazdu. Powszechnie stosowanymi materiałami na sznurki są poliester, stal i inne materiały tekstylne, inkrustowane kilkoma warstwami gumy opony. Opony radialne mają lepszą przyczepność do podłoża i mniejsze opory toczenia w stosunku do diagonalnych odpowiedników. Są w stanie przenosić większe obciążenia oraz przystosowane są do większych prędkości.

Od niedawna producenci opon rolniczych oferują opony radialne IF i VF do ciągników.

-VF Very High Flexion - opony opracowane do pracy przy obciążeniu większym o 40% przy tym samym ciśnieniu

-IF Improved Flexion - opony opracowane do pracy przy obciążeniu większym o 20% przy tym samym ciśnieniu

Podczas używania opon rolniczych należy koniecznie regularnie sprawdzać ciśnienie powietrza, jest to jeden z podstawowych warunków wydłużenia żywotności opony. Ponad to utrzymywanie odpowiednich wartości ciśnienia zwiększa przyczepność opony, zmniejsza poślizg a co za tym idzie zwiększa się wydajność pracy i zmniejsza się spalanie.

Biorąc pod uwagę powyższe, przed podjęciem decyzji o zakupie opony należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Konieczne jest sprawdzenie właściwości konkretnego modelu opony rolniczej. Specyfikacja produktu obejmuje parametry użytkowe, uwzględniają rodzaj wykonywanej pracy, maksymalną prędkość roboczą lub masę ciągnika lub przyczepy.