Pewne urządzenia i narzędzia są przeznaczone wyłącznie do profesjonalistów. Inne natomiast sprawdzą się przede wszystkim przy prostych, domowych remontach. Są jednak też takie, które będą przydatne zarówno w specjalistycznym zakładzie naprawczym, jak również w przydomowym warsztacie – to właśnie do tej kategorii należą pistolety klejowe. Czym są, jak działają i do czego się przydadzą? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Pistolet klejowy – czym jest i jak działa?

Pistolet klejowy to uniwersalne elektronarzędzie, które kształtem do złudzenia przypomina – tu nie ma zaskoczenia – popularną broń palną. Działanie narzędzia opiera się na roztapiani kleju w sztyfcie i wydzielaniu go w ciekłej formie. Klej w sztyfcie ładuje się do pistoletu od tyłu, wywierając na niego delikatny, a zarazem zdecydowany nacisk. W środku umieszczona jest grzałka wytwarzająca temperaturę około 200˚C, która roztapia klej. Po pociągnięciu spustu ciekły, gorący klej wypływa z urządzenia przez przednią dyszę, umożliwiając tym samym połączenie dwóch materiałów.

Mimo że wszystkie dostępne na rynku pistolety do kleju są do siebie bardzo podobne, możemy podzielić je na dwa rodzaje:

  • elektryczny – jest najpopularniejszym urządzeniem, które stosowane jest zarówno profesjonalnie, jak również w drobnych pracach domowych. Do jego użytkowania niezbędne jest podłączenie go do sieci elektrycznej;
  • akumulatorowy – narzędzie do pracy wykorzystuje akumulator litowo-jonowy. Są to modele droższe, a co za tym idzie, przeznaczone raczej dla profesjonalistów.

Zastosowanie pistoletów do kleju

Jak wspomnieliśmy, pistolety do kleju mają bardzo szerokie zastosowanie. Przydają się zarówno w specjalistycznych zakładach meblarskich, firmach budowlanych czy naprawczych serwisach samochodowych. Zastosowanie znajdują jednak także w domu – przede wszystkim w drobnych pracach remontowych i modelarskich oraz majsterkowaniu.

Przy pomocy rozgrzanego kleju skleisz między innymi elementy drewniane, plastikowe czy metalowe, a także kamień, korek, papier, skórę czy tkaniny. Przydadzą się zatem do klejenia mebli, zepsutych zabawek czy łączenia obić tapicerskich i listw przypodłogowych.

O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim – o bezpieczeństwie. Chociaż pistolety do kleju są narzędziami prostymi, z których mogą korzystać majsterkowicze-amatorzy, to przy braku ostrożności można sobie wyrządzić krzywdę. Gorącym klejem łatwo jest się poparzyć. Co więcej, często resztka kleju wypływa jeszcze po zwolnieniu spustu, dlatego po skończonej pracy pistolet należy ustawić na specjalnej nóżce, w którą jest wyposażony. Dzięki temu unikniesz ryzyka poklejenia blatu stołu lub podłogi.