Choć od pewnego czasu polska jesień rozpieszcza nas ciepłymi temperaturami i ładną pogodą, posiadacze ogrodów wiedzą, że o tej porze roku zaczynamy pierwsze przygotowania do zimniejszego sezonu. Być może rozpoczęcie przygotowań w sierpniu sprawia wrażenie przedwcześnie podejmowanego obowiązku, lecz warto pamiętać, że przezorny jest zawsze lepiej przygotowany, a rośliny mogą podziękować nam następnej wiosny za właściwą opiekę. Przedstawiamy kilka sposobów na jesienno-zimowe przygotowanie ogrodu.  

Zabezpieczenie roślin i wyposażenia

To absolutna podstawa. Nierzadko decydujemy się na gatunki roślin, które trzeba sadzić sezonowo. Co wiosnę wybieramy nowe sztuki, lecz wielu z nas ma także rośliny wielosezonowe. To właśnie one muszą zostać zabezpieczone przed mrozem, opadami śniegu, deszczu czy silnymi porywami wiatru.

Warto pamiętać, że rośliny okrywamy, gdy temperatura spadnie poniżej -5°C. Należy więc zadbać o wybór materiałów, które pomogą ogrzać rośliny i zapewnić im osłonę. W tym celu możemy zdecydować się na różne rodzaje osłon – wszystko zależy od gatunku roślin. Byliny lubią okrycie ściółką, drzewa i krzewy dobrze znoszą zimę owinięte płótnem czy słomą, a wiele innych roślin można właściwie zabezpieczyć agrowłókniną.

Jeżeli masz w ogrodzie wyposażenie czy meble, które są tam zamontowane na stałe, warto przykryć je plandeką lub folią ochronną. Huśtawki, ławki i inne tego typu elementy wyposażenia musimy zabezpieczyć przed deszczem i śniegiem – te opady mogłyby spowodować korozję czy zniszczenie lakieru i farby.

Zabezpieczanie pni drzew

To osobna czynność, którą musi wykonać każdy, kto chce zabezpieczyć drzewa – zwłaszcza jeżeli jest się posiadaczem przydomowego sadu. Tutaj najczęstszą propozycją jest bielenie pni z wykorzystaniem specjalnego roztworu wapna ogrodniczego. To ono będzie zapobiegać pękaniu tkanki pnia w kontakcie z bardzo niską temperaturą, opadami czy silnymi porywami wiatru. Podobnie jak w przypadku krzewów, możemy także wykorzystać słomiane ochrony na pień.

Zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie i przygotowanie ogrodu na zimę, a wiosną będziesz mógł cieszyć się widokiem bujnych krzewów i kolorowych kwiatów.