Przełom lutego i marca to okres, w którym pojawiają się pierwsze symptomy nadchodzącej wiosny. Dni stają się dłuższe, a za oknem na termometrze coraz częściej możemy zauważyć dodatnią temperaturę. Jest to także odpowiedni czas na pierwsze wiosenne porządki w ogrodzie. Czego będziesz do nich potrzebował? Wystarczą podstawowe narzędzia ogrodnicze… i oczywiście trochę wolnego czasu. Gotowy?

Porządki ogrodowe – kiedy je zacząć?

Porządki zaczynamy na przełomie lutego i marca, kiedy często utrzymują się dodatnie temperatury. Nawet, jeśli od czasu do czasu pojawiają się przymrozki, nie przeszkadzają one w wykonaniu wielu czynności. Dodatnie temperatury sprawiają, że ziemi nie przykrywa pokrywa śniegu i lodu, a jednocześnie jest to też czas, kiedy rośliny dopiero budzą się do życia. Co więcej, jeśli warunki pogodowe są sprzyjające, zimowe obcinanie gałęzi i krzewów można przeprowadzić jeszcze wcześniej – w styczniu. W tym celu niezbędne będą oczywiście narzędzia ogrodnicze, takie jak sekatory i nożyce do cięcia gałęzi.

Porządki ogrodowe w lutym

Na początku warto usunąć z wszystkich krzewów i roślin zimowe nakrycia – o ile oczywiście dodatnie temperatury utrzymują się przed dłuższy czas. Następnie z grządek i trawników możesz pousuwać suche pędy i trawy oraz gałęzie, które nagromadziły się przez zimę.

Na przełomie lutego i marca warto także rozdzielić byliny i przesadzić je w nowe miejsca. Jest to też idealny moment na posadzenie w ogrodzie nowych krzewów i drzewek ozdobnych. Zadbaj też o te rośliny i drzewa, które wymagają interwencji. Korzystając z podstawowych narzędzi ogrodniczych poucinaj zniszczone, suche, połamane lub zainfekowane gałązki. Niektóre z nich mogą być zniszczone na skutek jesiennych wiatrów, a słabsze mogą nie przetrwać niskich, zimowych temperatur.

Zainteresuj się także oczkiem wodnym, podjazdem i ścieżkami. Jeśli oczko nie było przykryte na zimę, z pewnością zalega w nim brudna woda, zanieczyszczenia i resztki roślin. Wszystkie zabrudzenia, łącznie z mułem należy usunąć, najlepiej korzystając z odkurzacza do zbiorników wodnych. Do sprzątnięcia trawników i podjazdu wystarczą Ci podstawowe narzędzia ogrodnicze – grabie i miotła. Kamienne i betonowe ścieżki można przemyć wężem ogrodowym, a wyrastające ze szpar chwasty usunąć ręcznie.

Jakie narzędzia ogrodnicze się przydadzą?

Wstępne porządki są czasochłonne, ale nie wymagają stosowania żadnych specjalnych narzędzi ogrodniczych. Wystarczy, że zaopatrzysz się w podstawowe narzędzia ogrodnicze – nożyce ogrodowe, sekator, wysokiej jakości grabie, gumowy wąż i miotłę do ogrodu.