Do chemii budowlanej zaliczamy szeroki zakres różnorakich preparatów. Są one niezbędne zarówno jako podstawa niektórych prac budowlanych, jak i w procesie wykańczania. Warto wiedzieć, czym charakteryzuje się odpowiedni preparat chemii budowlanej, aby wybrać dokładnie taki, jakiego w danym momencie potrzebujemy. Dlatego w tym artykule mpm-24 wyjaśniamy, jaką chemię budowlaną znajdziesz w ofertach producentów i jakie jest jej zastosowanie.

Czym właściwie jest chemia budowlana? To preparaty, które są wykorzystywane na różnych etapach budowy czy remontu, a jednocześnie nie są materiałami budowlanymi – dlatego zostały zakwalifikowane do kategorii chemii. Mają więc różne funkcje, dlatego chemią budowlaną możemy nazwać produkty sypkie i płynne. Dzielimy ją na trzy podstawowe rodzaje:

  • Materiały powłokowe;
  • Suche preparaty;
  • Gotowe środki o składzie mieszanym.

Którą chemię budowlaną wybrać?

W działach chemii budowlanej znajdziesz kleje, taśmy, tynki, hydroizolacje, uszczelniacze, masy czy piany. Bogactwo ofert może sprawić, że nie do końca wiemy, który preparat wybrać. Dlatego należy przyjrzeć się bliżej kategoriom chemii i produktach, które do danej kategorii zaliczamy.

  • Materiały powłokowe to głównie preparaty takie jak lakiery, farby, rozpuszczalnik czy impregnat lub środek gruntujący. Oznacza to, że w dużej mierze stosujemy je do wykańczania i zabezpieczania elementów budowy. Przy wykańczaniu należy wziąć pod uwagę, czy nakładamy preparat na element konstrukcji znajdujący się wewnątrz budynku, czy na zewnątrz. Przykładowo: farby na zewnętrzną stronę budynku muszą być o wiele bardziej odporne niż standardowe farby stosowane wewnątrz pomieszczeń.
  • Suche preparaty to na przykład zaprawy czy kleje w proszku, które musimy rozrobić, aby móc je wykorzystać. Mogą to być również tynki, gładzie czy gipsy. W ich składzie znajdują się elementy takie jak spoiwo – na przykład to organiczne – czy wypełniacz. Sucha mieszanka to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto szuka szybkich i efektywnych sposobów na kontynuowanie prac budowlanych.
  • Gotowe mieszanki mas to silikony i masy uszczelniające, fugi czy na przykład gotowy tynk. Najczęściej są wykorzystywane do wyrównywania powierzchni elementów budowy czy też ich wypełniania w celu uszczelnienia lub wygładzenia, aby móc równomiernie nakładać różne materiały budowlane.