Na rynku dostępny jest bogaty wybór opon i dętek. Różne rodzaje pojazdów wymagają doboru odpowiednich opon, które będą dedykowane konkretnym zastosowaniom. W tym artykule przedstawiamy kilka rodzajów opon – dowiesz się, jakie mają cechy charakterystyczne i jakie są ich zastosowania.

Opony rolnicze

Jak wskazuje nazwa, opony te są wykorzystywane głównie w rolnictwie. Maszyny i pojazdy takie jak ciągniki czy pługi obrotowe wymagają specjalnych opon, które będą charakteryzować się dobrą wytrzymałością, odpornością na uszkodzenia i solidnym wykonaniem – dzięki temu z powodzeniem sprawdzą się w trudnych warunkach pracy.

Przykładowo, opony do ciągnika rolniczego powinny być dobierane pod kątem prac, jakie będziemy wykonywać. Możemy zdecydować się na opony niskoprofilowe lub wysokoprofilowe, a także na opony radialne i diagonalne. Opony radialne charakteryzują się znaczną wytrzymałością i gwarantują komfort użytkowania. Z kolei opony diagonalne to dobra stabilność pojazdu. Dane specyfikacji technicznej podpowiedzą nam, z jakiego rodzaju oponami mamy do czynienia.

Opony przemysłowe

Podobnie jak opony rolnicze, muszą być wytrzymałe i odporne na wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak bardzo wysokie lub niskie temperatury, opady deszczu i śniegu czy upały. Guma, z której wykonano oponę przemysłową, jest grubsza i twardsza. Musi znieść duże obciążenie i nacisk, ponieważ jest stosowana w pracach budowlanych i przemysłowych pracach porządkowych, jak czyszczenie jezdni zimą. Bieżnik opon przemysłowych musi zapewniać dobrą przyczepność, aby pojazd z takim ogumieniem nie wpadł w poślizg w kontakcie z wilgocią.

Opony do samochodów osobowych

Czyli najpopularniejszy rodzaj opon. Dobieramy je odpowiednio do modelu samochodu, biorąc pod uwagę rozmiar, czyli średnicę i szerokość. Mamy do wyboru trzy rodzaje opon: letnie, zimowe i całoroczne. Te pierwsze gwarantują komfort jazdy, są lekkie i odporne na wysokie temperatury. Opony zimowe zapewniają dobrą przyczepność dzięki odpowiednio dostosowanemu bieżnikowi, nie musimy więc martwić się, czy samochód poradzi sobie z jazdą na zaśnieżonej czy mokrej powierzchni drogi. Z kolei opony całoroczne są dedykowane jeździe w warunkach miejskich, gdzie zimowa pogoda nie stwarza przeszkód na drodze. To również korzystna propozycja cenowa dla każdego, kto szuka okazji do oszczędności.

Opony motocyklowe

Kierujemy się podobnymi czynnikami jak w przypadku doboru opon do samochodów osobowych (podstawowe dane to rozmiar opony – średnica i szerokość), a także rozróżnieniem na opony diagonalne i radialne. Musimy wziąć pod uwagę rodzaj motocykla. Motocykle sportowo-turystyczne potrzebują opon z bardziej miękkiej gumy, z kolei motocykle wykorzystywane na torach wymagają opony z twardszego materiału i o większej przyczepności.