Trelleborg Wheel Systems i Dana Incorporated wspólnie opracowały rewolucyjny system Central Tire Inflation (CTIS) dla ciągników i maszyn rolniczych. Koncepcja nowego systemu została zaprezentowana na targach Agritechnica 2019 (10-16 listopada). W pełni zintegrowany system centralnej kontroli ciśnienia OEM o nazwie CTIS + Inside,  umożliwia kierowcom zwiększanie lub zmniejszanie ciśnienia w oponach bezpośrednio z kabiny ciągnika, zgodnie z zalecanym ciśnieniem wyliczonym przez zaawansowany Trelleborg Load Calculator (TLC).


 „Wierzymy, że zastosowanie zaawansowanych systemów CTIS w nowej generacji ciągników znacznie zwiększy wydajność w rolnictwie, czyniąc przemysł rolniczy bardziej produktywnym i zrównoważonym. Nasze ostatnie badania pokazują, że prawidłowe ciśnienie w oponach może obniżyć koszty zmienne w sektorze rolniczym nawet o 20%, jednocześnie zmniejszając negatywny  wpływ działalności rolniczej na środowisko” – mówi Paolo Pompei, prezes Trelleborg Wheel Systems.

Nowy system opiera się na  funkcjonalności obecnie dostępnych na rynku systemów CTIS, łącząc nowe, zaawansowane komponenty z najnowocześniejszym oprogramowaniem ciśnieniowym, dostarczonym przez oprogramowanie TLC firmy Trelleborg. Pompei dodaje: „Zgodnie z naszymi najnowszymi badaniami przeprowadzonymi wśród klientów, ilość wdrożeń systemów typu CTIS znacznie przyspieszy w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat. Do 2025 r. rozwiązanie CTIS będzie zainstalowane w jednym na trzy ciągniki o mocy ponad 120 KM w Europie i Ameryce Północnej. Wierzymy, że tendencja ta może rosnąć jeszcze bardziej dynamicznie, jeśli branża będzie w stanie zaoferować niedrogi, wydajny, bezpieczny i łatwy w użyciu system CTIS. Właśnie dlatego kilka lat temu Trelleborg zainicjował ten trend, wprowadzając pionierskie technologie inteligentnych opon, takie jak Variable Inflation Pressure (VIP) i TLC (Trelleborg Load Calculator). Jednocześnie postanowiliśmy nawiązać współpracę z liderem branży, takim jak Dana, w celu rozwoju naszej technologii i zaoferowania tego rozwiązania wiodącym producentom ciągników i profesjonalnym rolnikom.”

„Wysoce zaawansowane innowacje poprawiające wydajność umożliwiły firmie Trelleborg i Dana nawiązanie bliskiej współpracy z wiodącymi producentami ciągników”, powiedział Aziz Aghili, prezes Dana Off-Highway Drive and Motion Technologies. „Wspólny rozwój technologii CTIS + Inside firmy Trelleborg zwiększy wydajność i produktywność w branży rolniczej, jednocześnie wzmacniając naszą pozycję i rozpoznawalność naszych marek w tym sektorze.”

Trelleborg i Dana obecnie ściśle współpracują z wiodącymi producentami ciągników, aby nowe rozwiązanie było dostępne na etapie konfiguracji nowych ciągników. „Chcielibyśmy aby nasze rozwiązanie dla nowej generacji ciągników i maszyn rolniczych było dostępne do końca 2020 r. Z czasem wprowadzimy system również na rynku wtórnym, jako system modernizacji opon” – podsumowuje Pompei.