Odpowiedni wzrost roślin uzależniony jest od nawodnienia. Część kwiatów oraz krzewów wymaga o wiele więcej wody niż inne. Dlatego też należy dokładnie zaplanować podlewanie – tak, aby było jak najbardziej ekonomiczne. Jednocześnie warto dbać o to, aby wody nie było zbyt wiele. Takie działanie również może nie być korzystne dla roślin. Jak nawadniać  ogród?

Ręcznie czy automatycznie?

Są dwa podstawowe sposoby nawadniania ogrodu. Ręczne podlewanie sprawdzi się wtedy, gdy podlewana powierzchnia nie jest zbyt duża. Wtedy tańszy okaże się zakup węża i zraszacza pistoletowego regulowanego, za którego pomocą dostosujemy strumień wody do nawadnianych roślin. Automatyczne zraszacze umieszczane w ziemi są bardziej korzystne w większych ogrodach. Oszczędzają czas i pozwalają na regulacje ilości wody wykorzystywanej do podlewania. Jednym z minusów jest to, iż trzeba kontrolować rozmieszczenie akcesoriów zraszających. Może okazać się, iż niektóre miejsca będą omijane przez automatyczne nawadnianie. Można również zdecydować się na montaż linii nawadniających. To jeden z najlepszych sposobów dostarczania wody do upraw.

Jak mocno podlewać rośliny i kiedy to robić?

Rośliny, które są w stadium wzrostu potrzebują o wiele więcej wody. Właśnie dlatego powinno się zwracać uwagę na to, aby dostarczyć im jej optymalną ilość. Jeśli tego nie zrobimy – rośliny nie wzrosną prawidłowo. Warto dowiedzieć się tego, jakie zapotrzebowanie na wodę ma konkretny rodzaj rośliny, jest to kwestia indywidualna. Pod uwagę należy także wziąć to, czy rośliny są na południu czy północy. Południowe stanowiska charakteryzują się o wiele szybszym parowaniem. Natomiast usytuowanie północne będzie wyróżniało się wolniejszym parowaniem wody. Nie należy podlewać roślin wtedy, gdy jest największe słońce i upał – może to spowodować ich poparzenie. Kolejną konsekwencją będzie szybkie parowanie wody w nasłonecznionych porach dnia. O wiele bardziej opłacalne będzie podlewanie po godzinie 16 czy nawet 17 albo we wczesne godzinny poranne. Nie bez znaczenia jest również rodzaj gleby. Im cięższa, tym większe ilości wody będą przez nią akumulowane. Ponadto woda będzie z nich wolniej parować. Największe zapotrzebowanie na wodę rośliny mają od połowy wiosny do końca lata. Dobrym sposobem na to, aby zatrzymać wodę w glebie na dłużej i spowolnić jej odparowywanie będzie jej ściółkowanie. Najwięcej wody potrzebują krzewy owocowe, najmniej lawenda, szałwia omszona, rojniki i inne tego typu rośliny.