Wiosna już niedługo zawita w naszym kraju. Przygotowujemy się do niej robiąc porządki w szafie i zrzucając ciepłe ubrania, a niektórzy z nas zamieniają samochód na rower. Warto pamiętać, że posiadacze ogrodu również muszą przygotować to wyjątkowe miejsce na nadejście wiosny. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak to zrobić i jakie artykuły mogą być przydatne w trakcie wiosennych porządków ogrodowych.

Odpowiednie warunki

Musimy upewnić się, że przeprowadzimy ogrodowe porządki we właściwym czasie. Jeżeli przygotujemy ogród na wiosnę zbyt wcześnie, zaskoczą nas przymrozki. Może to szkodzić roślinom czy trawnikowi. Sadzenie roślin również warto zaplanować na kolejne miesiące wiosny. W marcu pięknie zakwitną krokusy i przebiśniegi, możemy też spodziewać się rozkwitania forsycji. Przełom marca i kwietnia jest także odpowiednim czasem na kolejne, delikatne przykrycie roślin właściwymi osłonkami – dzięki temu będą wzrastać prawidłowo i nie grozi im zetknięcie ze zbyt niskimi temperaturami czy nagłym, mocnym słońcem.

Pierwsze przygotowania

Musimy oczyścić ogród z pozostałości po zimie. Przydadzą się do tego odpowiednie narzędzia. Powinniśmy przechowywać je w suchym miejscu, by służyły nam przez długi czas. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór odpowiednich narzędzi marki VERTO lub Yato

Resztki roślin, martwe liście, śmieci – wszystko to, pozostawione na dłużej, zaszkodzi zdrowiu trawnika i sadzonych roślin. Warto pamiętać, że stare liście pozostawione na trawniku mogą zgnić i uniemożliwić trawie wzrost w cieplejszych miesiącach roku. Dlatego musimy upewnić się, że pozbyliśmy się tego typu resztek. Jeżeli w ogrodzie mamy krzewy, drzewka i wielosezonowe rośliny, należy zdjąć z nich okrycia i osłonki. To czas na to, by rośliny wybudziły się z zimowego snu i zakwitły na nowo!

Gleba na nowy sezon i przycinanie roślin

Jeżeli chcemy cieszyć się trawnikiem w trakcie wiosny, lata i wczesnej jesieni powinniśmy zaplanować przekopanie gleby, lub wyrównanie tej, którą przekopaliśmy wcześniej. Ważne jest to, by przekopać glebę do głębokości 7 – 10 cm. Następnie zostawiamy ją na tydzień – po upływie 7 dni ziemia jest gotowa, by przyjmować nową trawę. Z kolei wielosezonowe rośliny przycinamy, by pozbawić je starych liści i zeschniętych kwiatów. Wtedy będą mogły one zakwitnąć na nowo.

Pielęgnacja i przygotowanie ogrodu na kolejne pory roku sprawi, że będziesz mieć możliwość cieszenia się pięknym ogrodem przez długie miesiące.