Dłuższe i cieplejsze dni, wiszące nad naszymi głowami słońce i brak śniegu na drogach… wszystko to świadczy tylko o jednym – zbliża się wiosenny sezon rowerowy, w którym po kilkunastu tygodniach wiele osób znów wsiada na swoje jednoślady. Kilka miesięcy temu pisaliśmy o tym, jak przygotować rower na zimę, z doświadczenia wiemy jednak, że wiele osób swoje pojazdy po prostu umieszcza w garażu i zapomina o nich w okresie jesienno-zimowym. Jak zatem przygotować rower na wiosnę i jakie narzędzia rowerowe będą przydatne? Przekonajmy się!

Dlaczego rower należy przygotować na wiosnę?

Z prostego powodu. Pojazd, o który nie będziemy dbać, po prostu szybciej ulegnie zniszczeniu. Zaschnięte błoto, nie wyczyszczone smary, nie zmieniane opony i niewyregulowane poszczególne elementy sprawiają, że rower szybciej będzie się zużywał. Co więcej, brak odpowiedniej konserwacji może także zwiększyć ryzyko wypadku na drodze lub ścieżce rowerowej.

Po zimie rower może wydawać się nieco „zardzewiały”. Jest to przede wszystkim spowodowane zalegającym błotem oraz brakiem korzystania z roweru. Przez zalegające, zaschnięte błoto i smary pojazd bywa niezbyt „ruchliwy”. Częstym problemem są również miękkie opony. Nie zawsze świadczy to o uszkodzeniu dętki – zdarza się, że w wentylach występują niewielkie nieszczelności, które jednak nie mają wpływu na codzienne użytkowanie roweru. Oczywiście po napompowaniu opon.

Narzędzia rowerowe, których potrzebujesz

Profesjonalne przygotowanie roweru na sezon wiosenny przeprowadzisz w domu, ale możesz potrzebować do tego specjalnych narzędzi rowerowych. Z pewnością przydadzą się tak podstawowe narzędzia rowerowe jak śrubokręt płaski i krzyżakowy z zestawem imbusów oraz pompka. Te narzędzia rowerowe powinny zostać uzupełnione o wiaderko z wodą, płyn do naczyń, starą szczoteczkę do zębów, szmatkę i benzynę ekstrakcyjną.

Przygotowanie roweru na wiosnę krok po kroku

Przede wszystkim zadbaj o miejsce – komfort w tym wypadku jest bardzo istotny. Przyda Ci się także stojak rowerowy. Korzystając z gąbki i wody z płynem do mycia naczyń wyczyść ramę, koła i opony roweru. Jeśli zabrudzenia są bardzo poważne, możesz użyć specjalnych płynów czyszczących do rowerów, które znajdziesz w sklepie z narzędziami rowerowymi. Następnie zdejmij łańcuch i wyczyść go, mocząc w benzynie ekstrakcyjnej, a uprzednio zdejmując brud szczoteczką do zębów. To samo warto zrobić z przerzutkami.

Na zakończenie, już po założeniu wszystkich elementów, należy nasmarować olejem wszystkie podzespoły napędu. W tym celu trzeba użyć specjalnego oleju, który również znajdziesz w sklepach z narzędziami rowerowymi. To jak, gotowy do drogi?