Lato nieubłaganie zbliża się do końca. Coraz krótsze wieczory, pochmurne dni i opady deszczu widać na horyzoncie, dlatego warto już zawczasu przygotować się na nadejście jesieni. Wejście w sezon jesienno-zimowy najczęściej kojarzy nam się z wymianą części samochodowych, ale warto wiedzieć, że także rower powinien zostać odpowiednio przygotowany na jesień. Tym bardziej, że w ostatnich latach coraz częściej – przede wszystkim w miastach – z tych pojazdów dwukołowych korzystamy przez cały rok. Jakie zatem części do rowerów trzeba wymienić na jesień?

Odpowiednie oświetlenie to podstawa

Oczywiście, rower powinien być prawidłowo oświetlony niezależnie od pory roku. Niemniej, trzeba pamiętać, że to właśnie jesienią szybciej zapada mrok, a dni są bardziej pochmurne niż w letnich miesiącach. Jeżeli zatem przy sporadycznym korzystaniu z roweru w lipcu i sierpniu zapomniałeś o lampkach, wrzesień to najwyższa pora, by zatroszczyć się o oświetleniowe części do rowerów.

Rower powinien być wyposażony w jedno światło przednie oraz dwa tylne: pozycyjne i odblaskowe. Z tyłu można również zamontować czerwone światło migające, dzięki któremu po zmroku będziesz bardziej widoczny dla kierowców jadących za Tobą. Jeżeli zdarzają Ci się spontaniczne i nieoczekiwane przejażdżki, pamiętaj również o zaopatrzeniu się w elementy odblaskowe, które możesz założyć na nogi lub ramiona.

Czy na jesień trzeba zmienić błotnik rowerowy?

To zależy od tego, jakie błotniki rowerowe masz zamontowane i w jakim są one stanie. Zarówno przedni, jak i tylny błotnik rowerowy jesienny powinien być wykonany z mocnego, wytrzymałego tworzywa, najlepiej metalu.

Pamiętaj, że jesień wiąże się z opadami deszczu, liśćmi na drogach i chodnikach, kałużami i błotem. Dobrze zatem będzie, jeśli błotniki rowerowe będą możliwie jak największe, tak, by ochraniały przed zachlapaniem zarówno Ciebie, jak i mijanych przez Ciebie przechodniów. Odpowiadając zatem na postawione pytanie – nie, błotnika rowerowego nie trzeba zmieniać na jesień, ale pod warunkiem, że spełnia on wymienione wyżej wymagania.

Opony i dętki rowerowe na jesień

Rower – tak samo jak samochód – wymaga zmiany ogumienia na miesiące jesienne. Opony – by chroniły dętki rowerowe i zapewniały bezpieczną jazdę – powinny być nie tylko dobrze napompowane, ale również posiadać specjalnie wyprofilowany bieżnik. Jesienne opony sprawiają, że łatwiej jeździ się po śliskiej powierzchni, a koło łatwiej utrzymać w czystości. Pojazd wyposażony w takie części rowerowe będzie zdecydowanie bezpieczniejszym i bardziej praktycznym środkiem transportu w czasie jesieni.