Mało jest rzeczy ważniejszych w pracy o podwyższonym ryzyku, niż zachowanie zasad BHP. Bezpieczeństwo gwarantuje możliwość bardziej komfortowej pracy, co bezpośrednio przekłada się na jej efektywność. Zachowanie zasad BHP jest w interesie zarówno pracownika, jak i pracodawcy.

Aby móc przestrzegać zasad BHP w 100%, potrzebujemy odpowiedniego wyposażenia i akcesoriów. W tym artykule przedstawiamy kilka niezbędnych elementów wyposażenia BHP – zapraszamy do lektury.

Ochrona stóp

Niezwykle istotna wszędzie tam, gdzie pracujemy z ciężarami i występuje duży stopień ryzyka upuszczenia ciężaru na stopy. Ochrona stóp musi być więc zachowana w halach przemysłowych, warsztatach samochodowych i tym podobnych miejscach.

Polecamy specjalne buty robocze – trzewiki czy półbuty, które mają odpowiednio wysoką i twardą podeszwę, aby zapewnić pełną stabilizację. Mogą posiadać podeszwę z dwóch rodzajów materiału o różnej gęstości, ponadto często mają wbudowane metalowe elementy w pięcie, nosku buta czy innych miejscach. Twarda część buta nie ugnie się nawet pod dość dużym ciężarem upuszczonym na stopę.

Tam, gdzie nie zagraża nam upuszczenie dużego ciężaru, warto mimo wszystko pamiętać o komforcie  - wtedy lepiej wykonujemy swoją pracę i łatwiej nam się na niej skupić. W tym celu polecamy specjalne sandały robocze, dostępne są również praktyczne kalosze.

Ochrona dróg oddechowych

Niezbędna wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko ekspozycji na opary, dym, pył i kurz. Ochrona dróg oddechowych przydaje się więc najczęściej na placach budowy, ale także w laboratoriach i innych miejscach, gdzie możemy mieć do czynienia ze szkodliwymi substancjami.

Polecamy maski przeciwpyłowe utrzymane w standardzie FFP, ze specjalnymi zaworkami. Pamiętaj, żeby wybierać maski z danym oznakowaniem FFP (1,2 lub 3) zależnie od stopnia stężenia szkodliwych substancji.

W zakres ochrony dróg oddechowych wchodzą także półmaski filtrujące i półmaski z miejscem na dwa pochłaniacze, do których możesz dokupić wymienne filtry pochłaniające nieczystości.

Ochrona wzroku

Potrzebna właściwie we wszystkich miejscach pracy przemysłowej. Niezbędna zwłaszcza przy tego rodzaju pracy, gdzie istnieje wysokie ryzyko uszkodzenia oka poprzez dostanie się tam iskier czy odłamków materiałów szlifowanych i przecinanych.

Najprostsze formy ochrony wzroku to zakup specjalnej przyłbicy czy okularów ochronnych. Pamiętaj, że możesz wybrać takie bez certyfikatu i z certyfikatem.

W ofercie MPM24 znajdziesz także wyposażenie do ochrony słuchu, kolan, dłoni i innych części ciała.