Łom to prosty, podłużny metalowy pręt o dwóch zakończeniach, który kojarzy nam się przede wszystkim z pracami budowlanymi wykonywanymi przez profesjonalistów. Okazuje się jednak, że tego typu narzędzie bardzo przydaje się także podczas domowego, amatorskiego majsterkowania. Jakie są łomy budowlane dla profesjonalistów, a jakie warto mieć w domowym warsztacie? Odpowiadamy poniżej.

Łomy budowlane dla profesjonalistów i inne – rodzaje łomów

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że większość łomów to narzędzia przeznaczone do konkretnego rodzaju pracy. Od tradycyjnych łomów różnią się one między innymi wielkością, kształtem i materiałem, z jakiego są wykonane.

Podczas gdy większość uniwersalnych modeli domowych wykonana jest ze stali kutej, hartowanej lub narzędziowej, łomy budowlane dla profesjonalistów powinny być wykonane z aluminium. Są one trwałe, a jednocześnie lżejsze niż te wykonane ze stali, co znacząco ułatwia wykonywanie skomplikowanych i cięższych czynności – zwłaszcza wtedy, gdy pracy na budowie jest więcej.

Generalnie łomy specjalistyczne możemy podzielić na następujące rodzaje:

  • łomy budowlane – w ten sposób określa się masywne, grube i dłuższe narzędzia, które sprawdzają się podczas wszelkich prac demontażowych – podważania, wbijania czy łamania. Jako uzupełnienie tych narzędzi przydaje się łapka precyzyjna na budowę, która sprawdza się podczas wyciągania niewielkich gwoździ;
  • łomy ciesielskie – są to stosunkowo krótkie modele kwadratowe lub okrągłe, które przeznaczone są przede wszystkim do prac ciesielskich. Są wygodne i gwarantują precyzyjną pracę;
  • łomy brukarskie – to pojęcie obejmuje wszystkie narzędzia, które przeznaczone są do wybijania, podważania i wyciągania kostki brukowej oraz demontażu lub przesuwania płyt chodnikowych. Dobry łom brukarski powinien być masywny i dobrze leżeć w dłoniach.

Czy łom i łapka precyzyjna na budowę przyda się w domu?

Zdecydowanie tak! Są to bardzo praktyczne narzędzia, które przydadzą się nie zarówno podczas prac monterskich i demontażowych, jak również podczas domowych remontów. Uniwersalna łapka precyzyjna na budowę przyda się do wyciągania gwoździ z mebli, ścian czy podłogi, natomiast łom znacząco ułatwi zdejmowanie paneli podłogowych czy demontowanie mebli.

Nie muszą to być ani łapki precyzyjne i łomy budowlane dla profesjonalistów, ani modele szczególnie drogie. W użytku domowym najważniejsza jest uniwersalność. Kupując łom i łapkę precyzyjną zadbaj o to, by były wyposażone w racicę, płaską łapkę i otwór w kształcie stożka.