Łom to prosty, podłużny metalowy pręt o dwóch zakończeniach, który kojarzy nam się przede wszystkim z pracami budowlanymi wykonywanymi przez profesjonalistów. Okazuje się jednak, że tego typu narzędzie bardzo przydaje się także podczas domowego, amatorskiego majsterkowania. Jakie są łomy budowlane dla profesjonalistów, a jakie warto mieć w domowym warsztacie? Odpowiadamy poniżej.

Jakie rodzaje łomów wyróżniamy i z czego są wykonane?

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że większość łomów to narzędzia przeznaczone do konkretnego rodzaju pracy. Łomy budowlane od tradycyjnych, różnią się między innymi wielkością, kształtem i materiałem, z jakiego są wykonane. Mało tego - każdy rodzaj łoma, zależnie od zastosowanie, ma inne parametry i wymiary!

Większość uniwersalnych, domowych łomów wykonana jest ze stali kutej, hartowanej lub narzędziowej. Tymczasem profesjonalne łomy budowlane, powinny być wykonane z aluminium. Są one bardziej trwałe, a jednocześnie lżejsze niż stalowe, co znacząco ułatwia wykonywanie skomplikowanych i cięższych czynności – zwłaszcza wtedy, gdy pracy na budowie jest więcej. Do profesjonalnych zastosowań, dobrym rozwiązaniem będą również łomy wykonane ze stali sprężynowej, nieiskrzącej oraz wysokoweglowej. Wybór jest ogromny.

Jeżeli zależy Ci na szczególnej trwałości, warto sprawdzić, czy stal wykorzystana do produkcji łoma, został pokryuta cynkiem lub lakierem. Zabezpieczy to narzędzie przed korozją.

Generalnie łomy możemy podzielić na następujące rodzaje:

  • łomy uniwersalnie - do zastosowania domowego, wyciągania gwoździ, demontażu kłopotliwych elementów, do zwyczajnych, codziennych prac. Najczęściej spotykane modele, mają 300 - 800 mm. Przy zakupach zwróć uwagę, czy został pokryty lakierem lub cynkiem oraz czy ma łapkę do gwoździ.
  • łomy budowlane - w ten sposób określa się masywne, grube i dłuższe narzędzia, które sprawdzają się podczas wszelkich prac demontażowych – podważania, wbijania czy łamania. Jako uzupełnienie tych narzędzi przydaje się łapka precyzyjna na budowę, która sprawdza się podczas wyciągania niewielkich gwoździ. Mają średnicę pomiędzy 24 - 30 mm oraz długość 1000 - 1600 mm. Są więc znacznie bardziej masywne i dłuższe, niż podstawowe modele łomów.
  • łomy ciesielskie - są to stosunkowo krótkie modele kwadratowe lub okrągłe, które przeznaczone są przede wszystkim do prac ciesielskich. Są wygodne i gwarantują precyzyjną pracę. Mniejsze od budowlanych - średnica około 20 mm, długość 300 - 1000 mm. Konstrukcyjnie coś pomiędzy łomem uniwersalnym, a budowlanym.
  • łomy brukarskie - to pojęcie obejmuje wszystkie narzędzia, które przeznaczone są do wybijania, podważania i wyciągania kostki brukowej oraz demontażu lub przesuwania płyt chodnikowych. Dobry łom brukarski powinien być masywny i dobrze leżeć w dłoniach. Najcięższe ze wszystkich, przeznaczone do najbardziej ekstremalnych zadań.
Zobacz wszystkie łomy z naszej oferty!

Czy łom i łapka precyzyjna na budowę przyda się w domu?

Zdecydowanie tak! Są to bardzo praktyczne narzędzia, które przydadzą się nie zarówno podczas prac monterskich i demontażowych, jak również podczas domowych remontów. Uniwersalna łapka precyzyjna na budowę przyda się do wyciągania gwoździ z mebli, ścian czy podłogi, natomiast łom znacząco ułatwi zdejmowanie paneli podłogowych czy demontowanie mebli.

Nie muszą to być ani łapki precyzyjne i łomy budowlane dla profesjonalistów, ani modele szczególnie drogie. W użytku domowym najważniejsza jest uniwersalność. Kupując łom i łapkę precyzyjną zadbaj o to, by były wyposażone w racicę, płaską łapkę i otwór w kształcie stożka.

Chcesz więcej porad? Przeczytaj jak wybrać dobry zestaw narzędzi do domu i jak wybrać drabinę do domu!