Ścierne papiery szlifierskie to akcesoria, które powinny być podstawowym wyposażeniem zarówno firm budowlanych i profesjonalnych warsztatów, jak również domowej skrzynki narzędziowej. Dlaczego? I Jak wybrać odpowiedni papier ścierny do prac remontowych i renowacyjnych? Czym się kierować przy wyborze papieru ściernego? Tego dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu.

Czym jest papier ścierny? Historia!

Papier ścierny należy do jednych z najstarszych tak zwanych wyrobów szlifierskich. Wykorzystywano go już w XIII wieku – wówczas jednak do tarcia używano szkła tłuczonego na maleńkie drobinki. Stąd też wzięła się jego ówczesna nazwa, czyli papier szklisty.

Dzisiaj zamiast tłuczonego szkła w papierach szlifierskich rolę tak zwanego nasypu spełnia ziarno ścierne. Doskonale nadaje się ono do wygładzania i obróbki najrozmaitszych materiałów. Papiery szlifierskie wykorzystuje się między innymi do usuwania rdzy z metalu, szlifowania powierzchni stalowych, usuwania uporczywych zabrudzeń oraz usuwania farby i matowienia powierzchni przed ponownym malowaniem i renowacją drewnianych mebli.

Zobacz papier ścierny i taśmy ścierne w naszym sklepie!

Jak wybrać papiery ścierne?

Wybierając papier szlifierski do prac domowych, pamiętaj, by dobrać papier o właściwej granulacji. Powinna być ona dopasowana zarówno do rodzaju prac, jak i szlifowanego materiału. Granulację można sprawdzić bardzo łatwo, ponieważ w Europie określa ją FEPA P (Stowarzyszenie Europejskich Producentów Materiałów Ściernych). Rodzaj papieru szlifierskiego i granulację określa się zatem liczbą widoczną przy literze P na opakowaniu.

Granulacja papieru ściernego - który do czego?

Poniżej przygotowaliśmy listę i oznaczenia papierów ściernych, wraz z ich przykładowym zastosowaniem. Ułatwi to podjęcie właściwej decyzji zakupowej:
  • P20 – P24 – przeznaczony jest do szlifowania tynków;
  • P24 – P400 – nadaje się do obróbki drewna;
  • P40 – P600 – usuwa farby i lakiery;
  • P80 – P500 – sprawdza się podczas usuwania rdzy;
  • P600 – P1200 – przeznaczony jest do obróbki tworzyw sztucznych;
  • P800 – P1500 – nadaje się do matowienia farb i lakierów przed ponownym malowaniem.
Zasada jest prosta - im niższa liczba P, tym większe ziarna i skuteczniejsze ścieranie. Dobór właściwego rodzaju papieru, będzie o tyle istotny, że zbyt duże ziarna, mogą uszkodzić ścieraną powierzchnię!

Jak używać papieru ściernego?

Sama technika stosowania papierów ściernych nie należy do wiedzy tajemnej. Jeżeli ścierane elementy mają wymagać sporo pracy, na samym początku należy użyć papieru o niższej granulacji - czyli mocniejszym działaniu. Pomoże to usunąć najtrudniejsze i najgrubsze warstwy.

Przykład? Podczas ścierania lakieru, najpierw używamy papieru P40, schodząc następnie na delikatniejsze egzemplarze - P60, P80, nawet do P600, w zależności od tego, jak bardzo chcemy wygładzić powierzchnię. Wyższa granulacja zapewnia większą gładkość ścieranej powierzchni, przez mniejsze ziarna ścierające.

Czym jest zasada podwajania?

Przy stosowaniu papierów ściernych, istnieje technika zwana "podwajaniem". W przypadku miękkich powierzchni, których struktury nie chcemy uszkodzić, zaczynamy od grubszego papieru (niższej granulacji), np. P60, aby po chwili przejść do P120, a wykończyć całość papierem P240. Ta technika świetnie sprawdza się w przypadku powierzchni drewnianych, o uszkodzenie których jest bardzo łatwo, jeżeli stosujemy niewłaściwy papier. Zastosowanie techniki podwajania pomoże dobrze wygładzić powierzchnię i uniknąć niepotrzebnych strat lub uszkodzeń.

Czym jeszcze można ścierać?

Materiałów i środków ściernych w naszym sklepie jest dosyć sporo. Samych papierów mamy kilka rodzajów. Poniżej lista wszystkich dostępnych możliwości (zarówno do stosowania ręcznego i maszynowego):

Poza materiałamy ściernymi, mamy w sklepie także tarcze i rzepy do mocowania papieru ściernego, jeżeli potrzeba jest techniki maszynowej. Niezależnie od wybranego sposobu ścierania, czy to ręcznego, czy maszynowego, zasada wyboru granulacji jest taka sama. Schodzimy z najgrubszych ziaren, do coraz mniejszych.

Papiery szlifierskie do obróbki ręcznej i maszynowej

Kupując papier szlifierski do obróbki materiałów weź pod uwagę także to, w jaki sposób będziesz wykonywać szlifowanie. Obecnie w sklepach z narzędziami można znaleźć zarówno papiery ścierne przeznaczone do obróbki ręcznej, jak również do maszynowej. Zobacz także osełki ścierne z naszej oferty!

Papier ścierny w arkuszach i rolkach doskonale nadaje się do szlifowania ręcznego, ponieważ z łatwością można dobrać skrawek o takim rozmiarze, jaki jest potrzebny. Z jego pomocą łatwo zmatowisz lub wyczyścisz wszelkie pręty, słupki czy elementy drewnianych mebli. Do szlifierek przeznaczone są natomiast papiery w formie obręczy (do szlifierek taśmowych), prostokątów (do modeli oscylacyjnych) i krążków (do szlifierek mimośrodkowych).