Papiery szlifierskie to akcesoria, które powinny być podstawowym wyposażeniem zarówno firm budowlanych i profesjonalnych warsztatów, jak również domowej skrzynki narzędziowej. Dlaczego? I Jak wybrać odpowiedni papier ścierny do prac remontowych czy renowacyjnych? Tego dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu.

Czym są papiery szlifierskie?

Papier ścierny należy do jednych z najstarszych tak zwanych wyrobów szlifierskich. Wykorzystywano go już w XIII wieku – wówczas jednak do tarcia używano szkła tłuczonego na maleńki drobinki. Stąd też wzięła się jego ówczesna nazwa, czyli papier szklisty.

Dzisiaj zamiast tłuczonego szkła w papierach szlifierskich rolę tak zwanego nasypu spełnia ziarno ścierne. Doskonale nadaje się ono do wygładzania i obróbki najrozmaitszych materiałów. Papiery szlifierskie wykorzystuje się między innymi do usuwania rdzy z metalu, szlifowania powierzchni stalowych, usuwania uporczywych zabrudzeń oraz usuwania farby i matowienia powierzchni przed ponownym malowaniem i renowacją drewnianych mebli.

Wybierając papier szlifierski do prac domowych, pamiętaj, by dobrać papier o właściwej granulacji. Powinna być ona dopasowana zarówno do rodzaju prac, jak i szlifowanego materiału. Granulację można sprawdzić bardzo łatwo, ponieważ w Europie określa ją FEPA P (Stowarzyszenie Europejskich Producentów Materiałów Ściernych). Rodzaj papieru szlifierskiego i granulację określa się zatem liczbą widoczną przy literze P na opakowaniu. Zgodnie z normą FEPA P można przyjąć, że papier:

  • P20 – P24 – przeznaczony jest do szlifowania tynków;
  • P24 – P400 – nadaje się do obróbki drewna;
  • P40 – P600 – usuwa farby i lakiery;
  • P80 – P500 – sprawdza się podczas usuwania rdzy;
  • P600 – P1200 – przeznaczony jest do obróbki tworzyw sztucznych;
  • P800 – P1500 – nadaje się do matowienia farb i lakierów przed ponownym malowaniem.

Papiery szlifierskie do obróbki ręcznej i maszynowej

Kupując papier szlifierski do obróbki materiałów weź pod uwagę także to, w jaki sposób będziesz wykonywać szlifowanie. Obecnie w sklepach z narzędziami można znaleźć zarówno papiery ścierne przeznaczone do obróbki ręcznej, jak również do maszynowej.

Papier ścierny w arkuszach i rolkach doskonale nadaje się do szlifowania ręcznego, ponieważ z łatwością można dobrać skrawek o takim rozmiarze, jaki jest potrzebny. Z jego pomocą łatwo zmatowisz lub wyczyścisz wszelkie pręty, słupki czy elementy drewnianych mebli. Do szlifierek przeznaczone są natomiast papiery w formie obręczy (do szlifierek taśmowych), prostokątów (do modeli oscylacyjnych) i krążków (do szlifierek mimośrodkowych).