Frezarki to jedno z niezwykle przydatnych urządzeń. Do czego służą? Najprostsza odpowiedź brzmi: sprzęt ten służy do obróbki. Za jego pomocą możemy kształtować gwinty czy rowki poprzez obróbkę powierzchni płaskich – czynność ta nazywana jest żłobieniem lub rowkowaniem. Frezarki możemy dzielić według różnych kryteriów. W tym artykule przedstawiamy rodzaje frezarek i ich zastosowanie.

Podział według umiejscowienia i ilości wrzecionu

Według pierwszej cechy dzielimy frezarki na dolnowrzecionowe (ich wrzeciono jest umiejscowione pod stołem), górnowrzecionowe (wrzeciono znajduje się nad stołem) i równowrzecionowe (wrzeciono jest umiejscowione równo z linią stołu). Według ilości wrzecionu dzielimy frezarki na jednowrzecionowe i wielowrzecionowe. Urządzenia te są także dostępne odpowiednio do przeznaczenia: na przykład frezarki przeznaczone do drewna czy gwintów.

Podział według zastosowania i rodzaje frezowania

Istnieją także dwa rodzaje frezarek według ich zastosowania: to frezarki nutowe i krawędziowe. Nutowe stosujemy właśnie przy robieniu wspomnianych już rowków, a także do wykonywania wpustów. Frezarki krawędziowe przeznaczone są do tworzenia krawędzi. Warto wspomnieć, że czynność używania frezarki nazywamy frezowaniem. Dlaczego ten termin ma znaczenie? Ponieważ frezowanie również ma odmienne rodzaje. Wyróżniamy trzy sposoby frezowania:

·         pełne – czyli trzystronne, powstają tam trzy powierzchnie obróbkowe, a jego wymiar jest wymiarem wewnętrznym

·         niepełne – czyli dwustronne, w wyniku którego powstają dwie powierzchnie obróbkowe, a jego wymiar jest mieszany

·         swobodne – czyli jednostronne, w efekcie którego mamy jedną obrobioną powierzchnię, a sam rodzaj frezowania ma wymiar prostopadły w stosunku do obrabianej powierzchni

Na co warto zwrócić uwagę wybierając frezarkę?

Przede wszystkim, urządzenie takie jak frezarka powinno charakteryzować się znaczną wytrzymałością i trwałością. Jej zakup to inwestycja, która powinna się opłacić. Warto również dowiedzieć się, jaka jest moc wrzecionowania frezarki, jej wymiary czy rodzaj sterowania. Istotna może być powierzchnia stołu, przy którym będziemy stosować frezarkę.

Tego typu sprzęt możemy zakupić w internetowym sklepie, który sprzedaje narzędzia 24 h na dobę!