Kompresory to uniwersalne i niezwykle przydatne urządzenia. Różne rodzaje mają dziesiątki zastosowań – sprzęt ten jest wykorzystywany w różnych dziedzinach, od gastronomii po medycynę i wyposażenie szpitali. W dzisiejszym artykule tłumaczymy, jak działa kompresor, jakie są jego rodzaje i gdzie jest stosowany.

Czym jest sprężarka i kompresor?

Jak może wskazywać nazwa urządzenia, sprężarka służy do pozyskiwania wysokich ciśnień sprężonego gazu. Kompresor jest jednym z rodzajów sprężarek, którego funkcje również mają zastosowanie przy ciśnieniu sprężonego gazu. Inne typy sprężarek to dmuchawy i wentylatory. Wśród samych kompresorów wyróżniamy wyporowe i przepływowe. Te pierwsze służą do zwiększania ciśnienia poprzez tłoczenie i zasysanie gazu. Te drugie działają dzięki przepływowi powietrza. Kompresory dzielą się również na olejowe i bezolejowe. Olejowe są stosowane głównie w dużych zakładach mechanicznych, ponieważ jest to sprzęt niezwykle wydajny. Kompresory bezolejowe mają niewielkie wymiary, dzięki czemu łatwo je przenosić. To dobry wybór dla osób poszukujących kompresora do domu, ponieważ użytkowanie sprężarki bezolejowej jest proste i bezpieczne.  

Jak możemy stosować kompresor?

To doskonałe urządzenie do rozwiązywania drobnych usterek czy uszkodzeń w domu. Kompresor, na przykład ten samochodowy, pomoże w napompowaniu koła samochodowego, ale także materaca, piłki, dmuchanego basenu i innych rzeczy.

Warto wiedzieć o tym, że choć w warunkach domowych korzystamy ze zwykłej lodówki, w warunkach przemysłowych kompresor zapewnia efektywnie działanie chłodziarki dzięki zastosowaniu sprężonego powietrza. W przemyśle spożywczym sprężarki przydają się także do pakowania, zagęszczania materiałów proszkowych, siekania czy nawet drylowania. Kompresory są także wykorzystywane w przemyśle tekstylnym, gdzie urządzenie to pozwala zarówno na masową, jak i lokalną produkcję odzieży. Sprężone powietrze jest wykorzystywane podczas tkania czy przędzenia materiału. Inne gałęzie przemysłu korzystające z kompresorów i sprężarek to farmaceutyka, browarnictwo czy biznes hotelowy. Dzięki bogatej ofercie sklepów i marketów technicznych możesz zaopatrzyć się w kompresor dla Twojego garażu i domu.

Kompresory znajdziemy w sklepach, które oferują narzędzia blacharskie, a także inne urządzenia i sprzęty.