Regularne i kompleksowe dbanie o swoje narzędzia to zdecydowanie najlepszy sposób na przedłużenie ich żywotności oraz ułatwienie i, co ważne, także skrócenie swojej pracy. W naszym poradniku dokładnie opisujemy najlepsze sposoby na odpowiednie utrzymanie wszystkich rodzajów narzędzi. Jest idealny dla wszystkich, którzy zadają sobie pytanie: jak dbać o narzędzia ogrodowe, ręczne, warsztatowe, pomiarowe czy nawet elektronarzędzia. Przeczytaj i raz na zawsze pożegnaj problemy z psującymi się narzędziami!
Jak dbać o narzędzia warsztatowe?
Zacznijmy od tych narzędzi, które jak sama nazwa wskazuje – każdy posiada w swoim warsztacie. Czy są proste w utrzymaniu? Sprawdźmy!
Aby zachowywać wyposażenie swojego warsztatu w jak najlepszym stanie, przede wszystkim pamiętaj o tym, żeby czyścić swoje narzędzia po każdym użyciu, usuwając brud, pył i inne zanieczyszczenia. Do czyszczenia metalowych powierzchni użyj miękkiej szmatki lub szczotki, a w przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń zastosuj łagodny detergent lub myjkę ciśnieniową, a przy zabrudzeniu żywicą – alkohol. Pamiętaj, aby dokładnie osuszyć narzędzia po czyszczeniu, co zapobiegnie powstawaniu rdzy.
Najprostsze narzędzia ręczne również wymagają odpowiedniej konserwacji. Pilniki oczyść z resztek materiału za pomocą szczotki drucianej, a młotki najlepiej jest regularnie czyścić i osuszać, a następnie pokrywać warstwą oleju do narzędzi, który zabezpieczy powierzchnię obucha przed rdzą.
Elektronarzędzia – jak utrzymać je w doskonałej kondycji?
W przypadku elektronarzędzi, w pierwszej kolejności upewnij się, że są odłączone od zasilania, a następnie postępuj analogicznie jak w przypadku innych narzędzi warsztatowych. Uważaj jednak, aby nie zamoczyć elementów napędu, gdyż jeśli nie zdążą wyschnąć przed następnym użyciem, to może dojść do zwarcia i nawet uszkodzenia silnika.
Dodatkowo regularnie sprawdzaj stan przewodów i wtyczek, w ten sposób unikniesz m.in. groźnych przetarć, które mogą doprowadzić do porażenia prądem. Aby tymczasowo zabezpieczyć przewód możesz grubo owinąć go taśmą izolacyjną, pamiętaj jednak, aby wyczyścić miejsce przylegania taśmy z kurzu i pyłu, żeby połączenie było odpowiednio mocne. Pamiętaj o odłączeniu przewodu od zasilania!
Jak przechowywać narzędzia?
Właściwe przechowywanie narzędzi to, jak się okazuje, niezwykle ważny aspekt pozwalający utrzymywać je w doskonałej kondycji. Przechowuj swoje narzędzia w miejscu przede wszystkim suchym, z dala od wilgoci i ekstremalnych temperatur.
Świetnym pomysłem jest także zakup odpowiednich organizerów czy też szafek lub tablic narzędziowych. Z nimi utrzymanie porządku w warsztacie jest banalnie proste.
Narzędzia z ostrymi krawędziami, takie jak piły czy dłuta, najlepiej przechowywać w specjalnych pokrowcach, pudełkach lub organizerach, aby chronić zarówno ostrza przed stępieniem, jak i siebie przed przypadkowymi skaleczeniami.
A jak sytuacja wygląda w przypadku narzędzi elektrycznych? Optymalne postępowanie zależy od ich rozmiaru. Gdy mamy do czynienia z elektronarzędziami ręcznymi lub niewielkimi, to najlepiej jest przechowywać je w oryginalnym opakowaniu lub walizce. Zapobiegną one dostawaniu się kurzu do wnętrza sprzętu, który mógłby prowadzić do jego przegrzewania, a w dłuższej perspektywie także awarii.
W przypadku gabarytowych urządzeń, dla zachowania maksymalnej czystości polecamy zastosowanie plandeki lub jakiegokolwiek innego okrycia, które pozwoli uchronić witalne części sprzętu przede wszystkim przed kurzem i pyłem, ale często także przed nadmierną wilgocią.
Warto także unikać składowania ciężkich przedmiotów na narzędziach – szkoda byłoby je w ten sposób uszkodzić.
Prawidłowa konserwacja i naprawa narzędzi warsztatowych
Regularna konserwacja narzędzi zdecydowanie znacznie przedłuży ich żywotność. Warto co jakiś czas nasmarować ruchome części narzędzi, takie jak zawiasy czy przeguby, szczególnie, gdy czujemy, że nie działają one już tak płynnie jak wcześniej. Polecamy do tego celu smar grafitowy marki CX-80 dostępny w naszej ofercie.
Przy narzędziach elektrycznych dobrym pomysłem jest czyszczenie otworów wentylacyjnych, gdy tylko widzimy, że przepływ powietrza mógł zostać utrudniony, pozwoli to częściowo zapobiec przegrzewaniu się silnika, które może w dłuższej perspektywie prowadzić do uszkodzenia izolacji przewodów w silniku i jego poważnej awarii.
Ostrzenie i odrdzewianie narzędzi
Gdy tylko narzędzia zaczną stawać się tępe, koniecznie trzeba je naostrzyć. Można to zrobić samodzielnie przy użyciu odpowiednich narzędzi do ostrzenia lub oddać do specjalisty. W przypadku zauważenia jakichkolwiek uszkodzeń, takich jak pęknięcia w drewnianych uchwytach czy wygięte ostrza, natychmiast napraw lub wymień uszkodzone części. Nie używaj uszkodzonych narzędzi, gdyż bardzo często jest to niebezpieczne.
Jeśli na narzędziu pojawiło się już rdza, to najlepiej jest wyszorować je za pomocą szczotki drucianej, a następnie wymoczyć w odrdzewiaczu, po czym dokładnie umyć, wysuszyć i zakonserwować środkiem antykorozyjnym lub smarem.
Prawidłowe utrzymanie narzędzi ogrodowych
W przypadku narzędzi ogrodowych odpowiednia konserwacja i czyszczenie również są niezwykle ważne. Nie tylko dlatego, że w ten sposób sprzęt wytrzymuje o wiele dłużej, a my jesteśmy zawsze przygotowani do pracy, ale przede wszystkim dlatego, że dzięki czyszczeniu zabezpieczamy nasze rośliny przed chorobami, które mogłyby przenosić się pomiędzy nimi na ostrzach narzędzi.
Najprostszą metodą czyszczenia narzędzi jest użycie wody z detergentem, wrzątku lub alkoholu. Jeśli zależy Ci jednak na bardziej profesjonalnym podejściu, to doskonałym wyborem będzie mydło ogrodnicze, które stosuje się do czyszczenia nie tylko narzędzi, ale także wszelkich innych akcesoriów ogrodniczych m.in. donic, pojemników czy wiader.
W przypadku bardziej uporczywego brudu, warto dodatkowo sięgnąć po szczotkę drucianą lub szorstką gąbkę. Pamiętaj, aby po umyciu, narzędzia dokładnie wysuszyć, gdyż wilgoć negatywnie wpłynie na ich trwałość – mogą zacząć rdzewieć. W przypadku narzędzi z drewnianymi rączkami warto również je wysuszyć. W ten sposób zapobiegniesz pękaniu drewna.
Jeśli na narzędziach pojawiła się rdza, należy ją usunąć analogicznie jak w przypadku narzędzi warsztatowych – za pomocą papieru ściernego lub szczotki drucianej oraz specjalistycznych preparatów antykorozyjnych, które dodatkowo zabezpieczają metal na przyszłość.
Konserwacja narzędzi ogrodniczych – na co warto zwrócić szczególną uwagę?
Aby narzędzia ogrodnicze służyły jak najdłużej, warto także co jakiś czas je dodatkowo konserwować. Mowa tutaj między innymi o olejowaniu drewnianych rączek, gdy stają się widocznie suche i zniszczone. W ten sposób można w bardzo prosty i szybki sposób odświeżyć wygląd drewna i przedłużyć jego żywotność.
Najważniejszym etapem konserwacji większości narzędzi ogrodowych jest natomiast ostrzenie krawędzi tnących. W zależności od rodzaju narzędzi kąt, pod którym powinno się kształtować krawędź jest różny. Zwykle jednak odpowiedni znajduje się w granicach 30-45 stopni. Dla sekatorów przykładowo poleca się właśnie 45 stopni.
Osełkę lub pilnik należy przesuwać tylko w jednym kierunku. Pamiętaj, że odpowiednie wygładzenie ostrza może zająć nawet kilkanaście minut, ale zdecydowanie jest to czas wart poświęcenia, gdyż w ten sposób gwarantujemy efektywną i wygodną pracę naszych ostrzy.
Jak należy dbać o narzędzia pomiarowe?
Sprzęt do pomiarów wymaga szczególnej uwagi, gdyż z reguły są to urządzenia dość delikatne i często podatne na rozkalibrowanie, a przecież nikt nie chce, aby jego miernik podawał nieprawidłowe odczyty.
Podstawą, która najczęściej jest wystarczająca przy najprostszych elektrycznych narzędziach pomiarowych jest zapewnienie odpowiedniego zasilania. Mowa tutaj przede wszystkim o miernikach zasilanych bateriami lub akumulatorami.
Gdy tylko napięcie na ogniwach spadnie poniżej pewnego poziomu, to dokładność pomiaru zacznie mocno odbiegać od wzorcowej. Z tego powodu warto regularnie wymieniać baterie lub sprawdzać ich naładowanie, gdy tylko wyniki stają się “dziwne” bądź mierzymy coś, przy czym dokładność jest szczególnie istotna.
Jeśli chodzi o inne podstawowe rady, to ze sprzętem pomiarowym należy przede wszystkim obchodzić się ostrożnie, gdyż wszelkie gwałtowne wstrząsy, uderzenia itp. mogą bardzo negatywnie wpływać na jego działanie.
Warto także zabezpieczać przyrządy przed wilgocią oraz innymi zanieczyszczeniami zewnętrznymi, które mogą nie tylko pogorszyć dokładność, ale nawet uszkodzić sprzęt. Mowa tutaj nie tylko o bardziej zaawansowanym sprzęcie elektronicznym jak np. pirometry czy mierniki cęgowe, ale nawet o prostych mechanicznych miernikach jak np. suwmiarki.
Zobacz również: Jaką wiertarko-wkrętarkę akumulatorową wybrać?