Obróbka metalu jest jedną z częściej wykonywanych aktywności w różnego rodzaju warsztatach i halach przemysłowych z sektora elektronicznego, motoryzacyjnego, metalurgicznego i innych. W tym artykule mpm-24 przedstawiamy kilka niezbędnych urządzeń i podpowiadamy, jak wybrać narzędzia do obróbki metalu!

Czym jest obróbka metali?

Obróbka metali to szereg procesów, które mają na celu zmienić właściwości obrabianego materiału. W tym przypadku elementów metalowych. Mówimy o właściwościach fizycznych i chemicznych.

Obróbkę metali ludzkość zna od tysięcy lat, jednak zmienił się sposób działania i narzędzia wykorzystywane w tych działaniach. Dziś możemy wybierać spośród setek narzędzi do obróbki i praca jest znacznie łatwiejsza, niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, ale po kolei! Przeczytaj poradnik: Jakie wyróżniamy narzędzia do obróbki metalu.

Jakie wyróżniamy metody obróbki metali?

Istnieje kilka najbardziej podstawowych i najczęściej stosowanych metod obróbki metali oraz elementów metalowych. Niżej opiszę pokrótce te najbardziej popularne!

Obróbka skrawaniem

Obróbka skrawaniem czyli nadawanie odpowiedniego kształtu i wymiar, poprzez skrawanie materiału. Innymi słowy wszelkie działania  polegające na wycince odpowiednich elementów i nadawanie im szktałtów w sposób mechaniczny. Poszczególne metody skrawania możemy podzielić następująco.

frezowanie - z pomocą wieloostrzowego narzędzia: frezu, nadajemy kształt i wymiary danemu przedmiotowi. Frezowanie dzielimy na czołowe i obwodowe - zależnie od położenia ostrza. Podział może być rozróżniony także poprzez położenie frezowanego przedmiotu - przeciwbieżne i współbieżne. Zobacz frezarki w naszej ofercie!

toczenie - wydzielanie warstw materiału, najczęściej poprzez ruch obrotowy. Stosowane szeroko w wielu gałęziach przemysłu i podczas użytku domowego.

szlifowanie - nadawanie kształtu poprzez stosowanie narzędzi ściernych (mechanicznych i ręcznych), w celu odpowiedniego wygładzenia. W naszej ofercie znajdziesz szlifierki!

struganie - stosowane zwłaszcza przez stolarzy, przy pracy z drewnem, jednak występują również strugarki do metali. Wyróżnia się szczególnie wysoką jakością wykonania, ale wadą jest niska wydajność.

Obróbka plastyczna

Drugim typem obróbki metali, jest obróbka plastyczna, polegająca na wywieraniu odpowedniego nacisku na materiał, aby nadać mu odpowiedni kształt. W ten sposób zmieniają się właściwości fizyczne obrabianego metalu. Wspomniany wyżej kształt oraz choćby wymiary. 

Rodzaje plastycznej obróbki metali, to choćby walcowanie, kucie, wyciskanie, ciągnienie oraz tłoczenie. Obróbkę plastyczną możemy podzielić także ze względu na temperaturę oddziaływania. Obróbka plastyczna na ciepło - powyżej rekrystalizacji metalu oraz obrabianie na zimno - poniżej rekrystalizacji.

Obróbka cieplna

Trzeci rodzaj obróbki, czyli obróbka cieplna, inaczej obrabianie termiczne. Jest szeregiem procesów związanych z oddziaływaniem z pomocą temperatury. Stosowana najczęściej przy elementach stalowych. Najczęściej wykorzystywane metody obróbki termicznej to:

  • hartowanie - podgrzewanie materiału do określonej temperatury, a następnie szybkie schłodzenie. Zwiększa to wytrzymałość hartowanego materiału i utrwala nadane właściwości.
  • wyżarzanie - w odróżnieniu od hartowania, polega na powolnym studzeniu metalu.
  • odpuszczanie - czyli podgrzewanie zahartowanego materiału, a następnie schładzanie.
  • przesycanie - w uproszczeniu - hartowanie dla stali nierdzewnych i kwasoodpornych.
  • ulepszanie cieplne - połączenie hartowania z odpuszczaniem, przeprowadzane w temperaturze około 500 stopni Celsujsza.
  • stabilizowanie - wyżarzanie, przeprowadzane w niskiej temperaturze (100 - 150 stopni), ma za zadanie usunąć nadprężenia odlewnicze.

Zajrzyj do naszego sklepu i zobacz wszystkie obrabiarki w naszej ofercie.