Cięcie to jeden z najpowszechniejszych rodzajów obróbki materiału. Tnie się zarówno drewno, jak również plastik, metal czy kamień – nie tylko w profesjonalnych zakładach, ale też w domowych warsztatach. W tego typu pracach bardzo przydatna jest przecinarka. Czym jest to urządzenie i kiedy się przyda? Tego dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu.

Przecinarka – co to?

Przecinarka jest urządzeniem, które umożliwia szybkie i wygodne przecinanie różnego rodzaju materiałów o dużej twardości, czyli między innymi metalu, drewna czy glazury. Z uwagi na swoją uniwersalność są używane zarówno w specjalistycznych warsztatach budowlanych i montażowych, jak również w warunkach domowych.

Przecinarki dostępne na rynku można podzielić na kilka rodzajów. Najczęściej stosowany podział dotyczy budowy urządzenia i rodzaju ostrza do cięcia. W tej kategorii możemy wyróżnić kilka typów urządzeń, a najpopularniejsze to:

  • przecinarka tarczowa – jest to uniwersalne urządzenie zapewniające wygodną i łatwą pracę dzięki ruchom łańcucha. Modele tarczowe stosowane są przede wszystkim tam, gdzie niezbędna jest szybkość cięcia prostych elementów, czyli np. na placach budowy;
  • przecinarka taśmowa – materiałem tnącym jest taśma zębata. Przecinarka taśmowa doskonale sprawdza się podczas precyzyjnego cięcia nieregularnych i bardziej złożonych kształtów. Są wyposażone w zaawansowany system elektroniczny.

Przecinarki można też podzielić ze względu na sposób zasilania. Pod tym kątem można wyróżnić poręczne, niewielkie przecinarki ręczne do wykonywania prostych cięć na płytkach, przecinarki elektryczne wymagające podłączenia do sieci, ale sprawdzające się przy cięciu grubszych materiałów oraz modele spalinowe, idealnie nadające się do zaawansowanej obróbki materiałów poza dostępem do gniazdka elektrycznego.

Przecinarki – zastosowanie

Jak wspomnieliśmy wcześniej, przy pomocy przecinarek można obrabiać najróżniejsze materiały. W większości przypadków wystarczające będą modele uniwersalne, które nadadzą się do cięcia wielu materiałów, takich jak drewno czy plastik. Warunkiem do prawidłowego działania ostrza uniwersalnego jest bowiem materiał, który nie jest zbyt twardy.

Do innych materiałów należy używać modele o konkretnym zastosowaniu. W sklepach z narzędziami, takimi jak MPM-24.pl, można znaleźć specjalne przecinarki plazmowe, przecinarki do glazury, metalu, styropianu, czy rur W większości są to jednak modele dla profesjonalistów, które zastosowanie znajdą przede wszystkim w profesjonalnych zakładach.